تام هنکس: باید در فعالیت‌های انسان‌دوستانه شرکت کرد

چهارشنبه 24 مهر 1392 08:25 ب.ظنویسنده : admin

 

تام هنکس بازیگر اسکارگرفته سینما، با فیلم اکشن و دلهره‌آور «کاپیتان فیلیپس» در یک نقش شرح حال‌گونه و واقعی به دیدار تماشاگران سینما آمده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، این فیلم در اولین هفته نمایش خود 26 میلیون دلار فروش کرد و پس از بی‌وزنی، در ردیف دوم جدول گیشه نمایش نشست. 

نمایش عمومی این فیلم با اعلام خبر بیماری دیابت هنکس هم زمان شد و توجهات زیادی را به خود جلب کرد. رسانه‌های گروهی از این بازیگر 57 ساله به عنوان مرد خانواده اسم می‌برند،که احترام و اهمیت زیادی برای خانواده و زندگی خانوادگی قائل است. هنکس کار بازیگری را از سال 1980 با حضور در کارهای تلویزیونی شروع کرد و در سال 1984 با کمدی اسپلش تبدیل به یکی از بازیگران مطرح سینما شد.

                  
 
حضور در بی‌خواب در سیاتل، نجات سرباز رایان و گرین مایل او را به صورت بازیگری سرشناس در‌آورد که فیلم‌هایش را با دقت خاصی انتخاب می‌کند. تنها بازیگر تاریخ سیماست که در دو سال پی‌درپی (1993 و 1994) برای دو فیلم فیلادلفیا و فارست گامپ جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را گرفت. رمز داوینچی و داستان اسباب‌بازی 3 از جمله کارهای جدیدتر و موفق او هستند. مثل هر بازیگر دیگری که با بالا رفتن سن از قله موفقیت پائین می‌آید، هنکس هم در سال‌های اخیر فیلم موفق زیادی روی پرده سینماها نداشته است. او قرار است در آخرین سمبل یک بار دیگر در نقش رابرت لانگدون کاراکتر اصلی کتاب‌های جنجالی دن براون بازی کند.

تام هنکس در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس درباره زندگی خانوادگی، هالیوود، بازی در نقش‌های شرح حال گونه و فعالیت‌های اجتماعی هنرمندان صحبت می‌کند.

 این روزها سخت در فعالیت‌های اجتماعی شرکت دارید. آیا بیماری دیابت باعث شد تا در این زمینه فعال شوید؟

خب، قبل از این که متوجه این بیماری شوم هم در فعالیت‌های اجتماعی حضور داشتم. ولی قبول دارم که این روزها در این زمینه فعال‌تر شده‌ام و بیماری ام در این رابطه بی‌تاثیر نبوده است. این مسئله انگیزه بیشتری به من می‌دهد تا در فعالیت‌های اجتماعی حضور بیشتر و فعال‌تری داشته باشم. حالا که خودم متوجه بیماری‌ام شده‌ام، مسائل و مشکلات آن را بهتر و از نزدیک درک می‌کنم و این مسئله کمک می‌کند تا نقش فعال‌تری در جنبش‌های اجتماعی به عهده بگیرم.

 فکر می کنید حضور بازیگران و چهره‌های سرشناس در این نوع فعالیت‌های اجتماعی،‌تاثیری هم بر روی وضعیت کلی کار خواهد داشت؟

حتما خواهد داشت، شک نداشته باشید. وقتی بازیگران در ارتباط با یک موضوع اجتماعی از خودشان واکنش نشان می‌دهند، این مسئله در سطح وسیعی مطرح می‌شود و توجهات را به خود جلب می‌کند. از آن جا که هر یک از کارها و حرکات هنرمندان زیر ذره‌بین رسانه‌های گروهی قرار دارد، تلاش‌های اجتماعی آن‌ها به اطلاع مردم می‌رسد و آن‌ها را مشتاق همکاری در این رابطه می‌‌کند. به همین دلیل است که همکارانم را به همکاری و حضور بیشتر در فعالیت های اجتماعی و انسان‌دوستانه دعوت می‌کنم. باورم این است که به جای این که سیگار در دست گرفته و جلوی دوربین ژست بگیریم، بهتر است در فعالیت‌های انسان‌دوستانه شرکت کنیم تا الگوی خوبی برای مردم و به ویژه جوان‌ها باشیم.

 امسال دو فیلم به روی پرده سینماها می‌فرستید که هر دو کارهای شرح‌ حال‌گونه هستند. به بازی در این نوع نقش‌ها علاقمند شده‌اید؟

فقط بحث علاقه نیست. همه چیز بستگی به نوع پیشنهادهایی دارد که با آن‌ها روبرو می‌شوید. شاید شانس من بوده که به صورت هم زمان، دعوت به بازی در دو فیلم شرح حال‌گونه شده‌ام. بازی در این نوع نقش‌ها حال و هوای خاصی دارد، زیرا شما باید در نقش کسی ظاهر شوید که در دنیای واقعی وجود دارد. از یک سو برای خلق کاراکتر چنین آدمی نیاز ندارید که او را برای خودتان خلق کنید و از سوی دیگر، در ارائه او با محدودیت‌هایی روبرو هستید. همیشه نگران آن هستید که بازی‌تان چگونه مورد قضاوت قرار می‌گیرد، از آن جا که این آدم‌ها وجود داشته‌اند و مردم آن‌ها را دیده و می‌شناسد، بلافاصله بازی شما را با خود آن آدم ها و نوع رفتارشان مقایسه می‌کنند.

 

دو کاراکتری که در کاپیتان فیلیپس و نجات آقای بنکز بازی کرده ام کاملا متفاوت از هم هستند و در دو دنیای متفاوت سیر می‌کنند. اولی زنده و مربوط به یک تاریخ نزدیک است و دومی مرده و در ارتباط با یک تاریخ دور است. برای نزدیک شدن به هر یک از آن‌ها، از راه و روش متفاوتی استفاده کردم و برای بازی در نقش آن ‌ها رویکرد متفاوتی داشتم.

حتی بازی در نقش آدم‌های واقعی و فیلم‌های شرح‌حال‌گونه هم با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند و شیوه‌های متفاوتی را می‌طلبند. اکران عمومی نزدیک این دو فیلم با یکدیگر، به تماشاگران کمک می‌کند تا تفاوت‌های نوع بازی در نقش آدم‌های متفاوت را بهتر ببینند و درباره بازی‌هایم قضاوت کنند.

 آکادمی اسکار همیشه گوشه چشمی به فیلم‌های شرح حال‌گونه دارد. شما هم با بازی در این دو فیلم، گوشه چشمی به جایزه اسکار دارید؟

وقتی فیلمی را بازی می‌کنم، تمام توجهم به نقش است و سعی می‌کنم آن را به شکلی درست و منطقی ارائه دهم. در آن زمان اصلا به این موضوع فکر نمی‌کنم که این یک نقش اسکاری است. بعد از آن همه چیز به شرایط و اوضاع برمی‌گردد. باید دید منتقدان بازی‌های مرا می‌پسندند یا خیر. خودم خوشحال خواهم شد اگر نامزد دریافت جایزه اسکار شوم.

 قهرمان مورد علاقه‌تان روی پرده سینما کیست؟

بدون هیچ شک و تردیدی رابرت دووال. جک نیلکس و رابرت دنیرو هم هستند. استنلی کوبریک را هم خیلی دوست دارم. 2001: یک ادویسه فضایی او تاثیرگذارترین فیلم تاریخ سینماست و مرا سخت تحت تاثیر خودش قرار داد. این فیلم را بیش از بیست بار روی پرده سینما دیده‌ام. هر بار نگاهش می‌کنم، چیز تازه‌ای را در آن پیدا و کشف می‌کنم.

نظرتان درباره هالیوود چیست؟

یک بازار خرید و فروش و شلوغ است. جالب است که تهیه‌کنندگان و مسئولان کمپانی‌های فیلم‌سازی هم ابایی از تائید این نکته ندارند. در این بازار، کسی موفق‌تر است که کالای پرفروش‌تری را عرضه کند. من خیلی به این جور چیزها اهمیتی نمی‌دهم و تلاشم این است که در فیلم‌های بهتری بازی کنم. حالا اگر این فیلم‌ها با موفقیت مالی بالاتر و بیشتری روبرو شوند که چه بهتر. به عنوان یک بازیگر، به دنبال آن هستم که در هر نقشی چیز تازه‌ای را کشف و خلق کنم و به این خلق کردن دوباره ادامه دهم. این مسئله است که برایم اهمیت زیادی دارد.

 بازی در فیلم‌ها زندگی خانوادگی‌تان را تحت‌الشعاع قرار نداده است؟

سخت تحت تأثیر قرار داده است! اگر بازیگری ادعا کند زندگی خانوادگی راحت و بدون دغدغه ای دارد، دروغ گفته است.خیلی سخت است که هم‌ بازیگر باشید و هم زندگی خانوادگی آرامی داشته باشید. هماهنگی بین این دو کار بسیار سختی است و وقت و انرژی فراوانی می‌گیرد. خیلی سخت است که هم به بازی در فیلم‌ها ادامه دهید و هم در زندگی داخلی خوشبخت باشید و بگوئید ازدواج موفقی داشته‌اید. من در تمام این سال‌ها تلاش کرده‌ام نگذارم حرفه‌ام لطمه‌ای به زندگی خانوادگی‌ام بزند و باعث نابودی آن شود.

 فکر می‌کنید تمام فیلم‌هایی که بازی کرده‌اید، کارهای خوب و قابل دفاعی هستند؟

وقتی بازی در فیلمی را شروع می‌کنم، این حس را دارم. به همین خاطر است که بازی در آن‌ها را قبول می‌کنم.ولی وقتی آن‌ها را روی پرده سینما می‌بینیم، همان دیدگاه اولیه را ندارم. فیلم‌هایی که ساخته می‌شوند معمولا متفاوت از آن فیلم‌نامه‌ای هستند که می‌خوانید. شاید هم باید بگویم تلقی من بازیگر از فیلم‌نامه چیز دیگری است، زمانی که فیلم آن آماده نمایش شد، متوجه می‌شوم چقدر با تصورات من فرق و فاصله داشته است. به همین دلیل است که می‌گویم از بین بیست تا بیست و پنج فیلمی که بازی کرده‌ام، احساس می‌کنم فقط پنج‌تای آن خوب هستند.

 بعضی ها می‌گویند آدم تندخویی هستید. این نکته را قبول دارید؟

قصد ندارم تاکید کنم که آدم بد یا تندخویی هستم. اما مردم عادی و حتی خبرنگاران نباید تصور غلطی از موضوع داشته باشند. کار فیلم‌سازی یک حرفه سخت، بیرحم و تندخو است. وقتی در این صنعت هستی، نمی‌توانی کاری جز این انجام دهی و با جریان رود همراه نباشی. در جایی مثل هالیوود، تو هم به عنوان یک بازیگر مجبوری گول زننده و فریب آمیز ظاهر شوی، خیلی وقت‌ها همسرم به من می‌گوید بزرگترین اشتباهم این است که خیلی چیزها را در خودم می‌ریزم و بسیار راحت و ریلکس در مجامع عمومی ظاهر می‌شوم. ولی بعضی وقتی‌ها فکر می‌کنم راهی جز این نیست.

 از عملکرد خودتان راضی هستید؟

برخی وقتی در پایان روز به کارکرد روزانه‌شان نگاه می‌کنند، می‌گویند امروز روز خوبی بود. اما من همیشه آدم نگرانی هستم و می‌پرسم آیا امروز روز خوبی بود؟ البته باید بگویم عاشق کارم هستم و بازیگری را بهترین شغل دنیا می‌دانم. ولی وقتی می‌بینم بعضی‌ها برای جلب توجه وارد این حرفه می شوند و حتی بیشتر از حق شان مورد توجه قرار می‌گیرند، از حرفه‌ام بدم می‌آید.

بازیگری یک مسئولیت بسیار بزرگ است و نباید فراموش کنیم که ما برای خودنمایی و جلب توجه وارد این دنیا و حرفه نشده‌ایم. من هم مشهور هستم و به قول بعضی‌ها، در پول غوطه می‌خورم.ولی سئوالی که همیشه از خودم می‌پرسم این است که آیا با فیلم‌هایم کمکی کرده‌ام که مردم بهتر زندگی کنند و برخی از پرسش‌هایشان را از این فیلم‌ها بگیرند؟

 موفقیت‌های فیلم‌ها را چقدر به نفع بازیگران آن‌ها ارزیابی می‌کنید؟

وقتی فیلمی موفق به فروش بالا می‌شود، میزان توجهات به شما هم بیشتر می‌شود. اسپلاش و جشن مجردها (در دو محصول 1984) فروش خوبی در سینماها کردند. بر اساس این موفقیت‌ها، احساس می‌کنید همه چیز را می‌دانید و دیگر نیازی به یادگیری نیست. اما خیلی زود متوجه می‌شوید اشتباه کرده‌اید و دنیای سینما سرشار از حقه و نادانسته‌هاست. با این هدف بازیگر نشدم که کنترل آدم‌ها را در دست بگیرم. بازیگری را دوست داشتم و می‌خواستم در نقش آدم‌ها در موقعیت‌های متفاوت بازی کنم. در عین حال دستمزد آن هم خوب است. در این سال‌ها یاد گرفته‌ام که نمی‌توانیم بازیگری را پیدا کنید که تمام فیلم‌هایش با استقبال عامه تماشاگران روبرو می‌شوند. شکست ‌مالی فیلم‌های سینمایی، بخشی از واقعیت این حرفه است.

 

 


برچسب ها: تام هنکس ، بازیگر اسکارگرفته ، نجات سرباز رایان و گرین مایل ، بازیگری سرشناس ، داستان اسباب‌بازی 3 ،
دنبالک ها: فرهنگی ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 مهر 1392 08:38 ب.ظ

 
شنبه 18 خرداد 1398 05:58 ق.ظ

Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your next post thanks once again.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 03:57 ق.ظ
constantly i used to read smaller articles that also clear their
motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading now.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:25 ق.ظ
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
Also, I've shared your web site in my social networks!
شنبه 14 مرداد 1396 10:17 ب.ظ
Why users still use to read news papers when in this technological
world all is available on net?
سه شنبه 10 مرداد 1396 06:36 ق.ظ
I visit daily some web sites and sites to read articles, but this webpage presents quality based articles.
سه شنبه 2 خرداد 1396 09:44 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this website's content all the time along with a cup of coffee.
سه شنبه 22 فروردین 1396 11:38 ق.ظ
What i do not understood is if truth be told how you are not actually
much more smartly-preferred than you might be right now.
You are so intelligent. You know thus considerably
in relation to this matter, produced me in my opinion imagine
it from so many varied angles. Its like women and men aren't fascinated unless it is one
thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
Always maintain it up!
دوشنبه 21 فروردین 1396 04:58 ب.ظ
Hey there would you mind letting me know which web host
you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely
different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

Can you recommend a good web hosting provider at a fair
price? Many thanks, I appreciate it!
شنبه 19 فروردین 1396 11:49 ب.ظ
It's remarkable to visit this site and reading the views of all colleagues about this post, while I am
also eager of getting know-how.
چهارشنبه 24 مهر 1392 08:22 ب.ظ
مدیر محترم وبلاگ- با سلام واحترام به استحضار میرساند سامانه رزرواسیون هتل آسان به جهت تسهیل در مسافرت های داخلی امکان رزرو بیش از 700 هتل و هتل آپارتمان کشور را با تخفیفات ویژه (تا 70 درصد تخفیف ) فراهم نموده است.لذا از حضرتعالی تقاضامندیم در صورت صلاحدید توضیحی از سایت هتل آسان به همراه لینک آن در لینکهای مفید وبلاگ قرار دهید تا قدم بزرگی در جهت رواج فرهنگ گردشگری آسان وارزان برداشته باشید.ضمنا هدیه کوچکی از طرف گروه هتل آسان برای شما در نظر گرفته شده است که در صورت مراجعه به سایت و عضویت در آن و سپس ارسال آدرس وبلاگتان به ایمیل ما ، حساب کاربری شما مبلغ 70000 ریال شارژ میگردد که در صورت رزرو هتل از طریق سامانه ما مبلغ فوق از کل مبلغتان کسر میگردد.همچنان منتظر نظر مساعد شما خواهیم ماند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو